Ana sayfa Cilt Sorunları Aknelerle Başa Çıkmak İçin Doğal Yöntemler

Aknelerle Başa Çıkmak İçin Doğal Yöntemler

Siyah nokta, sivilce ve akneler özellikle hassas ve yağlı cilt yapısına sahip olanlarımız için zaman zaman büyük bir sorun halini alabilir. Akne problemi cilt yapısı ve onu etkileyen genetik faktörlerin yanı sıra stres, depresyon, hava değişimi ve çevre kirliliği, doğum kontrol hapı kullanımı gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Aknelerle başa çıkabilmek için kimimiz kozmetik dükkanları ve marketlerde satılan akne karşıtı ürünler arasından bir ya da birkaçını denerken kimimiz doktorlar tarafından tavsiye edilen medikal içerikli krem ve benzeri ürünlere başvururuz. Peki, basit malzemeler kullanarak evde uygulayabileceğimiz doğal akne tedavisi yöntemleri nelerdir?

  1. Bal Maskesi: Doğal, saf ve kaliteli bir miktar balın kendisi, yoğun antioksidan özelliği sayesinde mükemmel bir ev yapımı akne maskesi işlevi görebilir. 2-3 yemek kaşığı kadar doğal balı haftada iki kez tüm yüzünüze eşit biçimde yayın ve yarım saat kadar beklettikten sonra ılık suyla iyice temizleyin. Ortalama dört-beş uygulamadan sonra var olan aknelerinizin görünümünün ciddi biçimde hafiflediğini, uygulamaya daha sonra da devam ederseniz akne oluşumu probleminizin giderek ortadan kalktığınız göreceksiniz.
  2. Çay Ağacı Yağı Bakımı: Son birkaç yılda oldukça popüler hale gelen ve cilt bakımı açısından mucize etkileri olabilen çay ağacı yağının akne tedavisi konusunda Hindistan cevizi yağını tahtından etmesi bile söz konusu. Cilde fazla miktarda uygulanırsa yağlanmaya neden olabilecek bu ürünün küçük bir şişesini aktardan satın alıp birkaç damla yağı her gece yatmadan pamuk yardımıyla yalnızca aknelerin, eski aknelerden kalan lekelerin veya akneli bölgenin üzerine uygularsanız akne izlerinin görünümünü ve ciltteki kızarıklıkları gidermeye büyük oranda yardımcı olacaktır.
  3. Portakal Kabuğu Mucizesi: Özellikle kış aylarında yediğiniz ya da suyunu sıktığınız portakalların kabuklarını cildinize her gün ya da gün aşırı uygulayabileceğiniz bir ev yapımı akne maskesi elde etmek için kullanabilirsiniz. 2 portakalın kabuğunu mutfak robotundan geçirin, ardından içine yüz sürülebilecek ama akmayacak kıvama gelene kadar azar azar su ekleyerek karıştırın. Bu basit maskeyi yüzünüze her gün uygulayın ve 20 ila 25 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Portakalın içeriğindeki C vitamini cildinizi temizleyecek, akne oluşumuna neden olan fazla yağdan arındıracak ve canlandıracaktır.

Bir önceki yazımız olan BBL Tedavisi - Dr. Yasemin Hızarcı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here