Ana sayfa Cilt Bakımı Akneli Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler

Akneli Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler

akneli cilt bakımıAkne çoğunlukla gözeneklerin oldukça açık, sebum salgısının fazla olduğu yağlı cilt yapısında ve ergenlik ve genç erişkinlik dönemlerinde görülen bir cilt sorunudur. Aslında hayatın her döneminde ciltte sivilce çıkabilir ama vücutta önemli hormonal değişimlerin yaşandığı ergenlik çağı bu sorunun tavan yaptığı bir dönemdir. Akneli cilt bakımı hakkında bilgi edinip ona göre davranmak sorunun daha hafif ve rahat atlatılmasını sağlar. Aşağıda göreceğiniz tavsiyeler denenmiş ve birçok kişinin işine yaramış şeyler olmakla beraber, özellikle sorun ciddi boyutlardaysa yapılacak en doğru şey bir dermatologla görüşmektir. Piyasada sayısız sivilce kremi bulmak mümkündür, aynı sorundan muzdarip olan tanıdıklar insana memnun kaldıkları ilaçları önerebilirler ama aynı ürün herkeste aynı sonuçları vermeyecektir. Yanlış kozmetik / ilaç kullanımı sorunun azalmak bir yana yayılmasına, daha kötü hale gelmesine bile yol açabilir.

Akneli cilt temizliği için alkolsüz ürünler kullanmak gerekir. Normalde sabah akşam cilt temizliği yapmak yeterlidir. Akne oluşumunun sebebi derinin kirli olması değildir, cildi çok sık ve sert bir şekilde temizlemek tahriş olmasına ve daha çok akne çıkmasına yol açabilir. Ciltten çıkarılması daha kolay olan jel kıvamındaki temizleyiciler akneli ciltler için daha uygundur.

Akneleri, siyah noktaları patlatmak ve sıkmak, yanlış olduğu pek çok kaynakta ve uzun zamandır belirtildiği halde bazı kişiler tarafından yapılmaya devam edilen büyük bir hatadır. Bu konuda kendinizi tutmalısınız.

Akneli cilde makyaj yapmak için kullanılacak ürünler de dikkatli seçilmelidir. Sivilcelerin arttığı dönemlerde makyaj yapmamak daha doğru olur.

Sivilceli ciltler çoğunlukla yağlıdır ama bu nemlendirilmeye ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Bu cilt tipi için kaliteli bir yağsız nemlendirici kullanmak gerekir.

Akneyi kendiliğinden ortadan kalkacak kozmetik bir sorun olarak düşünmek doğru değildir. Kozmetik ürünler, farklı klinik görünümleri olan bu deri hastalığının giderilmesinde ancak yardımcı olarak işe yararlar. Tedavi edilmeyen aknelerin iz bırakması riski vardır. Kişinin yüzüyle oynaması, kaşıması bu riski daha da arttırır. Bir deri hastalıkları uzmanıyla görüşüp onun önerdiği tedaviyi uygulamak iyileşme sürecini çabuklaştırır.

Bir önceki yazımız olan Bitkisel Yağlarla Cilt Bakımı başlıklı makalemizde bitkisel yağlarla cilt bakımı, Cilt ve Bitki Yağları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here