Ana sayfa Cilt Bakımı Cildi Erken Yaşlanma Belirtilerinden Korumanın Yolları

Cildi Erken Yaşlanma Belirtilerinden Korumanın Yolları

PAYLAŞ

Yaşlanmak hayatın düzeninin bizleri karşı karşıya bıraktığı son derece normal ve doğal bir durumdur. Ancak stres, uykusuzluk, çeşitli cilt problemleri gibi nedenlerle ya da erken yaşlarda cilt bakımı konusunda üstümüze düşenleri yapmadığımız için yaşlanma etkileri cildimizde olması gerekenden daha önce ya da daha ağır biçimde görülebilir. Yazımızda bu durumdan kaçınmak ve ciltte yaşlanma etkilerini azaltmak için alınabilecek son derece basit birkaç önlemden bahsedeceğiz.

  1. Cildinizi güneşten koruyun.

Çocukken annelerimiz cildimizin güneşin zararlı etkilerinden korunması için güneş kremimizi elleriyle sürer, bizi vücudumuzun hassas bölgelerini kapatacak giysilerle sarıp sarmalarlar. Ancak çocukluktan sonra pek çoğumuz güneşten korunma konusunu ya tamamen unutur, ya da yalnızca yaz aylarında hatırlarız. Oysa ozon tabakasının inceldiği günümüz şartlarında yaşlanma etkilerinden kaçınmak ve cilt sağlığımızı koruyabilmek için kış aylarında dahi en azından yüz bölgesinin orta seviyede güneş koruma faktörüne sahip ürünlerle korunması gerekiyor. Cildi güneşten gerektiği biçimde korumak; en can sıkıcı yaşlanma belirtileri olan kırışıklık ve sarkmaların oluşumunu geciktiriyor.

  1. Bir göz kremi edinin.

Göz bölgesi ciltteki yaşlanma etkilerinin en erken görüldüğü bölgedir. Bu nedenle göz bölgesinin mümkünse 20’li yaşların ikinci yarısından başlanarak kaliteli bir göz kremi ile korunması gerekir. Bu alışkanlığı geç de olsa edinirseniz göz çevrenizdeki kırışıklıkların ve göz altı morluklarının daha ileri yaşlarda büyük bir sorun haline gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

  1. Cildinizi soyan ürünleri ölçülü kullanın.

İçeriğinde cildi soyma özelliğine sahip mikro tanecikler bulunan bir peeling ürünü cildinizi herhangi bir sabun ve hatta tonikten daha iyi temizliyor olabilir, ancak bu tarz ürünleri her gün kullanıyorsanız cildinizi gerekenden fazla yoruyor ve hava şartlarının yıpratıcı etkilerine karşı savunmasız bırakıyor olabilirsiniz. Yaşlanma etkilerini geciktirmek için bu tarz ağır ürünleri haftada 2, en fazla 3 kez kullanacağınız bir rutin belirlemeye çalışın. Aynı şey içeriğinde yoğun alkol barındıran diğer tüm cilt bakım ürünleri açısından da geçerlidir.

  1. Beslenme düzeninizde antioksidanlara yer açın.

Özellikle C vitamini açısından zengin olan gıdalarda bol miktarda bulunan antioksidanlar yaşlanma etkilerini azaltmak konusunda en önemli yardımcılarınız olabilirler. Bu tarz yiyecekleri her gün yeterli miktarda tüketmek cildinizde yaşlanma belirtileri görünmeye başladığında onların ilerlemesini yavaşlatabilir, ancak yapılacak en iyi şey henüz bu belirtiler ortaya çıkmadan önlem alarak sağlıklı, dengeli ve zengin bir beslene biçimini alışkanlık haline getirmektir. Bu şekilde yaşlanma etkilerini geciktirmekle kalmaz; saçlarınıza, tırnaklarınıza, yüzünüze, kalbinize ve vücudunuzun aklınıza gelebilecek istisnasız bölgesine her yaşta işinize yarayacak mükemmel ve doğal bir koruma kalkanı hediye etmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Bitki Yağlarıyla Cilt Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here