Ana sayfa Cilt Bakımı Cildi Nemlendirmenin Önemi

Cildi Nemlendirmenin Önemi

Her türlü cilt tipinin doğru bir şekilde nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlı bir cilde sahip olsanız dahi nemlendirici bakım yapmalısınız ama cilt tipinize uygun, fazla yağ içermeyen kozmetik ürünler ve maskelerle. Cildi nemlendirmenin önemi büyüktür; cildinizin su ve nem kaybetmesini önleyecek şekilde davranmaz, yaşadığı su ve nem kaybını zamanında telafi etmezseniz cildiniz kurur, erken yaşlanma belirtilerine maruz kalır, renk tonunda farklılıklar oluşur ve cilt lekeleri belirmeye başlar. Cildi nemlendirmek her mevsimde önemlidir; kışın soğuğa ve rüzgara, yazın güneşe karşı koruyucu önlemler almak gerekir. Evet, cildinize içten ve dıştan kusursuz bir bakım yapsanız bile ilerleyen yılların etkileri görülecektir ama olduğunuzdan daha yaşlı, yaşınızdan daha yıpranmış görünmek istemezsiniz, değil mi?

Cildinizin yapısına ve sorunlarına uygun bir nemlendirici kullanmayı gündelik bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Bir süre bunu sabah – akşam kendinize hatırlatmanız gerekebilir ama zamanla bunu yapmadığınız zaman eksiklik ve rahatsızlık duymaya başlarsınız. Özellikle kuru bir cildiniz varsa çantanızda her zaman küçük bir kutu nemlendirici krem bulundurmanızı ve ihtiyaç duyduğunuz zaman kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu arada, kullanmaya başladığınız bir nemlendiricinin etkisini görmek için 3 – 4 hafta düzenli olarak kullanmanız gerektiğini de hatırlatalım. Nemlendiriciyi doğru seçtiyseniz bu sürenin sonunda aynalarda daha temiz, ışıltılı ve pürüzsüz bir cilt görmeye başlarsınız.

Nemlendirici kremler kırışıklıkları ortadan kaldırmaz fakat çevresel etkenlerin cildi zamanından önce yaşlandırmasının önüne geçer. Ayrıca cildi yumuşatırlar, böylece kırışıklıklar da sert, belirgin çizgiler halinde değil daha yumuşak bir şekilde gözlenir.

Cildin su kaybetmesini önlemek için kullanılan temizleyici maddeyi fazla köpürtmemek ve ciltte uzun süre kalmasına meydan vermemek gerekir. Sıcak su nem kaybını arttırır, bu yüzden ılık veya soğuk (Ama buz gibi soğuk değil) su kullanmak daha doğru olur. Cildinizi yıkadıktan sonra fazla ara vermeden nemlendiricinizi sürmelisiniz. Yeni temizlendiği için gözenekleri açılmış olan cilt nemlendiriciyi daha güzel emer. Bunların dışında yüzünüze alkol içeren ürünler sürmekten kaçınmalısınız. Dışarıdayken bulunduğunuz kapalı ortamların ısısını kontrol edemezsiniz belki ama en azından evinizde çok sıcak bir ortam olmamasını sağlamalısınız. Isısı 24 – 25 dereceyi geçen ortamlarda cildin nem kaybı yüksek olur.

Bir önceki yazımız olan Bitki Yağlarıyla Cilt Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here