Ana sayfa Cilt Bakımı Cildi Soğuktan Korumanın Yolları

Cildi Soğuktan Korumanın Yolları

PAYLAŞ

Cildimiz her türlü hava şartlarından etkilenir ve bu şartlara uygun bir cilt bakım rutini uygulanmadığı takdirde kuruma, nemsiz kalma, çatlama, erken yaşlanma belirtileri gibi istenmeyen durumlar gerçekleşir. Havaların giderek soğuduğu şu günlerde cildimizi ne şekilde koruyacağımızı hemen hepimiz biliriz aslında ama uygulamada yeteri kadar düzenli ve titiz davranmayız. Bu yüzden ziyaretçilerimize cildi soğuktan korumanın yolları hakkında bir hatırlatma yapmak istedik.

*Dışarıya çıkmadan önce vücudunuzun açıkta kalan kısımlarını atkı, bere ve eldivenle korumaya alın.

*Cildiniz yağlı değilse kış mevsiminde ciddi bir çatlama ve kuruma riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Günlük nemlendirici bakım yapmayı asla ihmal etmeyin ve dışarıda zaman geçirecekseniz yoğun nemlendirici özelliği olan bir krem sürün. Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı gibi cildi nemlendiren ve onaran doğal yağlar da kullanabilirsiniz.

*Yatmadan önce A, C ve E vitamini içeren bir krem sürün. Aynı vitaminleri içeren serumlar da kremlerin daha etkili olmasına yardımcı olur.

*Güneş ışınlarından kışın da korunmanız gerektiğini unutmayın, özellikle karlı havalarda.

*Kışın bazılarımız günlük el ve yüz temizliği için sıcak su kullanma yoluna gideriz. Bu doğru değildir, zira sıcak su cildin kuru ve mat görünmesine yol açar. Bunun yerine ılık suyu tercih edin.

*Bazılarımız böyle anlasak da cilt bakımı yüz ve boyun bölgelerinin bakımından ibaret değildir. Soğuk havalarda kapalı kıyafetlerin altında havasız kalan vücut cildi de kuruma riski altındadır. Banyodan sonra vücut bakımı da yapmayı ihmal etmeyin.

*Cilt temizliği konusunda ortayı bulun. Yüzeysel temizlik cildi koruyan doğal yağ tabakasının tahrişlere yol açan bakteriler tarafından işgal edilmesini kolaylaştırır. Aşırı, agresif bir temizlik ise aynı tabakanın incelmesine, gücünün azalmasına ve böylece cildin korunmasız kalmasına yol açar.

*Belli aralıklarla cildinizi derinlemesine temizleyin. Bunun için kil maskesi hazırlayabilir veya buhar banyosu yapabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here