Ana sayfa Cilt Cilt Bakım

Cilt Bakım

Cilt Bakımı, evde yapılabilecek doğal maske tarifleri ile Doğal yağlarla cilt bakımı, Cilt bakım ürünü/ürünleri seçerken, Pratik cilt bakımı maskeleri

Cildini temiz tutmayı, nemlendirmeyi, şikayetçi olduğu cilt sorunları için cilt tipine özel ürünler kullanmayı rutin haline getirmiş olanlardan mısınız; bir süre hevesli hevesli bir şeyler yapıp sonra boş verenlerden mi? İlk gruba dahilseniz ilerleyen zamanlarda gösterdiğiniz özen, ayırdığınız zaman için kendinizi tebrik edeceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü bir çiçeğe bakar gibi baktığınız cildiniz size bunun karşılığını verecek ve görünüm itibarıyla cilt bakımı yapmak için zaman ayırmayan yaşıtlarınızın bir adım önünde olacaksınız. Aynalarda ışıldayan bir yüz görecek, bunun verdiği özgüvenle kendinize gülümseyeceksiniz.

Teknolojideki bütün ilerlemelere, çok fonksiyonlu kozmetiklere, estetik ameliyatlara, ameliyatsız yüz germe yöntemlerine karşın bilim henüz yaşlanmayı engelleyebilmiş değil. Kaderine genç ölüm yazılmamış olan herkes bir gün yaşlılıkla, kırışıklık ve çizgilerle, artık önü alınamayan sarkmalarla, yaşlılık lekeleri ile muhatap olacak. Ama yaşlanmak var, yaşlanmak var. Cildini iyi beslenerek, spor yaparak, hava alarak, yeterince uyuyarak içten; cilt yapısına uygun ürünlerle, doğal cilt bakım yöntemleriyle dıştan besleyen insanlar elbette daha geç ve daha kaliteli yaşlanacaklar. ‘Cilt bakımı için pahalı kremler almak lazım, benim buna ayıracak bütçem yok’ diyerek kendinizi kandırmayın, evde yapılabilecek maske tarifleri, bitkisel yöntemler ne güne duruyor? Kaldı ki, hazır kozmetiklerin en pahalısını kullanmak zorunda değilsiniz; çok yüksek fiyatlı ürünlerde fiyatı belirleyen şeylerden biri de markanın popülaritesi için yapılan reklamlardır. Reklamını ünlü bir aktristin, bir pop yıldızının yaptığı bir ürünün ucuz olması mümkün değil. ‘Merdiven altı’ olarak tabir edilen koşullarda üretilen, fiyatı kuşku uyandıracak derecede ucuz, içeriğinde ne olduğu belli olmayan ürünlerden uzak durmak lazım elbette. Ama piyasada makul bir fiyatı olan gayet kaliteli ürünler de var, onları keşfetmek için biraz araştırma yapabilirsiniz.

Hazır kozmetikler mi doğal yöntemler mi?

Bu tamamen tercihinize kalmış bir şeydir. Hazır kozmetikleri alıp sürüvermek daha kolaydır ama bazı kişiler tenlerine muhtelif kimyasalların temas etmesi fikrinden hoşlanmazlar ve doğal bakım yöntemlerini tercih ederler. Cilt temizliği ve bakımı için hazırlanan ürünlerin içine güzel koksunlar, renkleriyle cazip görünsünler diye; uzun süre bozulmasınlar diye birçok kimyasal madde katılıyor; bu bir gerçek. Bu size hoş gelmiyorsa sebze ve meyvelerle, otlarla, bitkilerle kendi karışımlarınızı hazırlayabilirsiniz. Ya da her 2 yöntemi de içeren bir cilt bakım rutinini tercih edebilirsiniz.

Doğal yağlarla cilt bakımı:

Aktarlarda satılan doğal yağlardan fayda sağlamak için bunları rastgele seçmemek gerekiyor. Bu yağların da tıpkı hazır kozmetikler gibi belli cilt sorunlarına, farklı cilt tiplerine uygun olanları; daha kaliteli ve daha kalitesiz olanları var. Rafine edilmemiş ve soğuk pres yöntemi ile elde edilmiş yağları seçerseniz üründen maksimum faydayı sağlarsınız. Bu yağların ‘Doğal’ kelimesi ile lanse edilmesi yeterli değil, yağın içeriğinde neler olduğuna bakmalısınız. Bazı bitkisel yağlara raf ömrünü uzatmak için bolca kimyasal madde eklenebiliyor. Koyu renkli cam şişenin içine koyulmuş saf yağları tercih etmeli ve bu özelliklerdeki yağları çok uzun süre kullanmamalısınız.

Doğal yağlar arasından size uygun olanlarını seçebilmek için hem cilt tipinizi bilmeniz, hem de yağların özelliklerini araştırmanız gerekir. Aktarlardan bu konuda fikir de alabilirsiniz. Bir örnek verelim: Avokado yağı kuru ciltler için idealdir, fakat yağlı ciltlerde yağ oranını arttırır. ‘Doğal üründen zarar gelmez’ düşüncesiyle doğal yağları çok fazla kullanmak da doğru değildir.

Cilt bakım ürünü/ürünleri seçerken nelere dikkat edilmeli?

Birçok kişi cilt bakımı için kullanacağı kozmetik ürünlerini seçerken ambalajın güzelliğine ve paketin üzerinde yazan vaatlerin cazibesine kapılır. Oysa asıl bakılması gereken şey pakette üretici firmayla ilgili net bilgiler bulunması, ürünün hangi cilt tiplerine uygun olduğuna ve nasıl kullanılacağına dair bilgiler yer almasıdır. Ayrıca ürünün üretim ve son kullanma tarihleri ile içerdiği maddeler de paketin üstünde yer almalıdır. Dar ağızlı ambalajlardaki ürünler geniş ağızlı kavanozlara koyulmuş olanlara göre daha sağlıklıdır. Zira kapağı açılan ürün havayla temas edilince kimyasal değişikliğe uğrayabilir. Dar ağızlı ambalajlar bu riski azaltır.

Hamilelikte cilt bakımı:

Bebek beklediğiniz o özel dönemde sigara içmek vb. kötü alışkanlıklardan vazgeçmeniz ve her konuda bu döneme özel şeyler yapmanız gerekiyor, cilt bakımı konusu da bu kuralın dışında değil. Gebelik sürecinde kullanacağınız bakım ürünlerini seçerken kimyasal madde oranı en düşük olanları tercih etmelisiniz. Diğer yandan bu dönemde gerekmedikçe kozmetik ürün kullanmamanızda da fayda var. Hatta cildiniz hassas değilse cilt temizliği için sadece saf, beyaz sabun kullanmanız iyi olur.

Cildiniz kuru ise nemlendirmek için badem yağı, zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı gibi ürünleri kullanabilirsiniz. Bu tip doğal yağlara, özellikle kakao yağına cilt çatlaklarını önlemek için de ihtiyacınız olacak. Cilt çatlakları oluşup ilerledikten sonra tamamen yok edilemiyorlar, bu yüzden çatlak önleyici yağlarla bakım yapmak için cildinizde çatlaklar oluşmasını beklemeyin.

Gebelik döneminde akne tedavisi pek yapılmaz, zira sivilceler için kullanılan antibiyotikli ve A vitaminli kremlerin hamilelik sırasında kullanılması doğru değildir. Fakat çok iltihaplı, sizi çok rahatsız eden sivilceler söz konusuysa doktorunuza danışarak size zarar vermeyecek bir ürün önermesini isteyebilirsiniz.

Cilt bakım hataları:

Özellikle ince ve kuru ciltlerde, cildin nem dengesini sağlamak için bakım ürünleriyle takviye yapmak mutlaka gereklidir. Kuruyan ve gerilen cilde nemlendirici uygulamamak, buna üşenmek, boş vermek önemli bir cilt bakımı hatasıdır. Sıklıkla nemlendirilmeye ihtiyacı olan kuru cildinize gereken özeni göstermezseniz kendinizi zamanından önce ortaya çıkmış yaşlanma belirtileri ile karşı karşıya bulursunuz.

Bronzlaşarak daha havalı, daha çekici bir görünüme bürüneceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama bu uğurda kendinizi sakınmadan güneş ışınlarına bırakmanız da cildinizin yıpranmasını hızlandırır. Güneşin tepede olduğu saatlerde ciltx.com önerimiz güneşlenmekten kaçınmalı, hangi saatlerde güneşlenirseniz güneşlenin cildinize güneş koruyucu uygulamalısınız.

Yağlı ciltler kırışma açısından daha şanslıdır, fakat onlar da sivilce sorunu daha sık görülür. Cildi yağlı olanların yaptığı başlıca cilt bakımı hatalarından biri cilt temizliğine yeteri kadar özen göstermemektir. Düzenli olarak yapılan temizlik yağlı ciltlerde gözeneklerin genişlemesini ve sivilce oluşumunu engeller.

Pratik cilt bakım önerileri:

Ezilmiş 1 muza bir parça bal ekleyerek yüzünüze ve boynunuza sürün, 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Bu, kuru ciltleri nemlendirmek için çok etkili bir yöntemdir.

Cilt lekeleri için haftada birkaç kere yüzünüze yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi uygulayın.

Cildinizde güneşe maruz kalmaktan veya kuruluktan kaynaklanan kızarıklıklar ve kaşıntılar varsa bu bölgelere tatlı badem yağı ile hafif bir masaj yapın.

Tırnaklarınızı güçlendirmek için 1 bardak suya yarım limon sıkın ve tırnaklarınızı bu suyun içinde 5 dakika bekletin.

Maden suyu – limon suyu karışımını buz kalıplarında dondurun ve sabahları kalıplardan birini temizlenmiş yüzünüzde gezdirin. Cildiniz rahatlayacak ve gerginleşecektir.

Yumuşacık ve pürüzsüz dudaklar istiyorsanız 1’er çay kaşığı bal ve zeytinyağını karıştırın, sonra dudaklarınıza bu karışıma batırılmış bir diş fırçası kullanarak dairesel hareketlerle masaj yapın.

Bir önceki yazımız olan BBL Tedavisi - Dr. Yasemin Hızarcı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here