Ana sayfa Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?, doğal cilt bakım yöntemlerini öğrenmeye çalışmak, en son cilt gençleştirme yöntemlerinden haberdar olmak cilt bakımı için yeterli değil.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? herkesin merak ettiği konulardan biridir. Günlük hayatınızda, iş ortamında, katıldığınız toplantı ve davetlerde her zaman bakımlı ve çekici bir görünmek istiyorsunuz, değil mi? Bunu sağlamak için yapmanız gereken şeylerden biri düzenli ve özenli bir cilt bakımı yapmak, cilt bakımını hayatınızın bir parçası haline getirmek. Kozmetik bakım ürünleri piyasasını takip etmek, doğal cilt bakım yöntemlerini öğrenmeye çalışmak, en son cilt gençleştirme yöntemlerinden haberdar olmak yeterli değil; bunları uygulamalısınız. Rastgele bir uygulamadan söz etmiyoruz, bilinçli bir uygulama olmalı bu. Yaptığınız bakım cilt tipinize, yaşınıza, cildinizin sorunlarına, yaşam tarzınıza uygun olmalı

Biliyorsunuz, beslenme uzmanları, diyetin kişiye özel olması gerektiğini söylerler. Çünkü yaşları, cinsiyetleri, sağlık durumları, hayat tarzları birbirinden farklı olan insanların aynı prensiplerle beslenmesi mantıklı değildir. Cilt bakımı olayına da bu şekilde bakabilirsiniz; insan kendine, kendi özelliklerine uygun bir bakım yapmalıdır. Kuru, yağlı, normal, karma ciltlere faydalı olan ürünler ve bakım yöntemleri farklıdır; genç bir kızın, yetişkin bir kadının, menopoz döneminde olan veya daha ileri yaşlardaki bir kadının uyması gereken bakım prensipleri farklıdır. Bebek bekliyorsanız hamile kadınların ne şekilde bakım yapması gerektiğini öğrenmelisiniz.

Sağlıklı beslenmek, yeteri kadar uyumak ve spor yapmak cilt bakımına dahil olan unsurlardır. Her gün özenle temizleme sütleri, losyonlar, kremler kullanıyor; düzenli aralıklarla bitkisel maske tarifleri hazırlayıp uyguluyor olabilirsiniz ama cilde sadece dıştan bakım yapılması asla yeterli değildir. Doğru beslenin, uykunuzu alın, açık havada yürüyüşler yapın, sigara kullanmayın, fazla miktarda alkol almayın, su içmeyi ihmal etmeyin. Bunların üstüne bir de dıştan cilt bakımı yaptığınız zaman cildinizi her yönden beslemiş olursunuz. Bunlar cildinizin nemli, yumuşak, gergin ve taze görünmesini; ışıldamasını sağlar. Bu sonucun moralinize yapacağı olumlu etkileri de hafife almayın. Kendinize güveniniz artar, insanlar size iltifat ederler, bunlar daha iyi hissetmenize yol açar.

Sık yapılan cilt bakımı hataları arasında bir tanesi vardır ki bu yazıyı okuyan pek çok kişiye yabancı gelmeyeceğini tahmin ediyoruz. İnsanlar, daha çok da kadınlar, genç ve güzel görünmek isterler ve bunu sağlamak için ciltlerine çeşitli bakım ürünleri uygularlar. Fakat birçok kişi bunu günlük hayatının bir parçası haline getirmeyi başaramaz. Bir ürün, yöntem veya maske hakkında güzel şeyler duyarsınız, ürünü alır veya maskeyi uygularsınız ama bir süre sonra canınız sıkkın olduğu veya zamanınız olmadığı için yaptığınız şeyi aksatmaya başlarsınız. Bir örnek verelim: Topuklarınıza bakarsınız; kuru, çatlak ve çizgi çizgi olduklarını görürsünüz. Bir müddet özenli bir topuk bakımı yapar ve bunun karşılığını da alırsınız; topuklarınız pembe ve yumuşacık bir hale gelir. Bir sebeple bunu yapmayı bırakırsınız ve 1 ay geçmeden topuklar yine eski haline döner. Bu size tanıdık geliyor mu? Gelmiyorsa ne güzel, cilt bakımı yapma işi sizin için gelip geçici bir heves değil demektir, bunun güzel geri dönüşleri olacağından emin olabilirsiniz. Ama tanımladığımız şekilde davranan kişilerin sayısı hiç de az değildir.

Cilt bakımını kendinize karşı bir görevinizmiş, kendinize yapmanız gereken bir iyilikmiş gibi düşünün. Kendinize bir rutin belirleyin ve herhangi bir şeyin bu rutini uygulamanıza engel olmasına izin vermeyin. Üşenmeyin. Kendine bakan insan bunun karşılığını alır ve aldığı sonuçlar sayesinde kendini daha iyi hisseder.

Bir önceki yazımız olan Bitki Yağlarıyla Cilt Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here