Ana sayfa Diyet Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Fransız doktorumuz Pierre Dukan’ı tanımayan kaldı mı? Protein ağırlıklı bir diyet programı olan Dukan diyeti kalori hesabı yapmadan zayıflamak isteyenler için oldukça ideal. Karbonhidrat tüketimini minimum, protein tüketimini maksimuma çeken diyet et severlerin gönlünde taht kurdu. Peki, Dukan Diyeti Nasıl uygulanır? Diyetle ilgili tüm bilgileri sizin için derledik. Şimdi yapmanız gereken dukan diyetini oluşturan 4 aşamayı okumak ve uygulamak.

dukan-diyeti

Dukan Diyeti Tarifi

1. ATAK AŞAMASI

Dr. Dukan 1. aşamayı kendi tabiriyle kısa ve sarsıcı olarak tanımlıyor. 2-7 gün arasında uygulanan ilk etap bolca protein tüketeceğimiz diyete etkili bir giriş yapmayı amaçlıyor. Dr. Dukan 68 tane farklı protein seçeneği sunuyor fakat bu proteinlere domuz eti, bıldırcın, deve kuşu, sülün gibi et çeşitleri dâhil olduğu için 68 farklı yemek seçeneği oluşturacağı anlamına gelmesin. Bizler için daha uygun olan tüketilebilir gıdalar şöyle;

  • Yağsız dana ve sığır eti
  • Tavuk ve hindi eti
  • Sığır ve dana ciğeri
  • Az yağlı süt ve süt ürünleri
  • Yumurta ( bir günde 2 adet)
  • Konserve harici tüm taze balıklar
  • Yulaf kepeği ( bir günde 1,5 yemek kaşığı)
  • Az yağlı süt ve süt ürünleri

dukan-diyeti-2

Dukan Diyeti Listesi

Bu listeyle oluşturabileceğiniz yemekleri pişirirken şekersiz, früktozsuz ürünleri ve baharatları kullanabilirsiniz. Protein ağırlıklı beslenmenin ve yeni beslenme alışkanlığının beraberinde getirebileceği kabızlık problemini önlemek için her diyetin olmazsa olmazı suyu bol miktarda tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Günlük olarak kullanılması gereken yulaf miktarı da sindirim sisteminiz için gerekli olan lifi size temin etmesi amaçlanarak listede yerini alıyor. Bitki çayları, az yağlı süt ve süt ürünleri şekersiz kahve size gün içerisinde yemeklerinizin yanında eşlik etmeye hazır. Unutmadan ekleyelim 1-2 kilo kaybetmek için 2 gün daha fazlası için 7 gün yeterli süreler. Atak aşamasını 7 günden fazla uygulamayın.

2. SEYİR EVRESİ

Bu evrede proteinlerimiz tabi ki menümüzden eksilmiyor. Bu aşamayla beraber yeşil ve pişmiş sebzeler menüye dâhil olmuş durumda. Günlük tükettiğiniz protein ağırlıklı besinlerinizin yanında bol sebze tüketebilirsiniz. Bu evreyi hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar sürdürmeniz gerekiyor.

3. GÜÇLENDİRME EVRESİ

Seyir evresini atlattınız artık hedeflediğiniz kilodasınız ve şimdi sıra geldi mevcut durumunuzu korumaya. Verdiğiniz her kilo için 10 gün kuralıyla karşı karşıyasınız. Örneklemek gerekirse seyir evresinde diyelim ki 7 kilo verdiniz demek oluyor ki bu evre sizin için 70 gün sürecek. Her gün biraz meyve ve 2 dilim tam tahıllı ekmek tüketebilirsiniz. Haftanın bir günü saf protein günü olarak belirleyip, haftanın iki gününü de ödül günü ilan ettiğiniz takdirde güçlendirme evresini başarıyla atlattınız demektir. Unutmadan ekleyelim ödül günleri arasında en az bir gün olmalı.

4. DENGELEME AŞAMASI

Evet, artık istediğiniz kilodasınız tüm aşamalar başarıyla tamamlandı. Güçlendirme evresiyle beraber verdiğiniz kiloların tekrar gelmesini de engellediğinize göre sıra geldi son aşamaya. Hazır olun bu aşama ömrünüzün sonuna kadar sürüyor. Nasıl mı? Şöyle özetleyelim bu süretçe kazandığınız beslenme alışkanlığını bir ömür sürdürmeniz bekleniyor sizden. Geçen onca süreçten ve oluşturulmuş beslenme alışkanlıklarından sonra bu aşama o kadar da zor değil sanırım. Ne dersiniz?

Dukan diyeti yapanlar yorumlarını gönderirse seviniriz diğer ziyaretçilerimize öneri sunabilirsiniz.

Diyet ile ilgili diğer başlıklar

Diyet Yaparken Hangi İçecekler İçilmeli

Yağ Yakan Diyet Tarifi

Haftada 2 Kilo Verdiren Diyet Önerisi

Diyetisyen Onaylı Kahvaltı için Diyet Sandviç Tarifi

Denemeniz gereken 25 diyet zayıflama hilesi

Hızlı Kilo Vermek İçin Muz Diyeti

Brokoli Diyeti Nasıl Yapılır

 

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kilo Vermek İçin Muz Diyeti başlıklı makalemizde muz diyeti, kilo vermek için muz diyeti ve kilo kaybı için muz diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here