Ana sayfa Güzellik Güzel Bir Vücut İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Güzel Bir Vücut İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Fit Bir vücuda sahip olan insan kendini daha iyi ve daha güvenli hisseder, değil mi? Üstelik vücuduna yakışacak kıyafetler bulmakta da pek zorluk çekmez. Güzel bir vücut insanın genetik mirası olabilir, bazı kusurlar da öyle. Fakat bu bakımdan şanslı olsanız, doğuştan güzel bir vücuda sahip olma potansiyeli taşısanız bile yediğinize içtiğinize dikkat etmediğiniz, hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüğünüz takdirde vücudunuz kilolu, yağlı ve biçimsiz bir görünüm alabilir. Evet, hatlarınız yine düzgündür belki ama kalın ve hantal görünürler. Bu da canınızı sıkar, kendinizi çıplak görmekten hoşlanmazsınız, ne giyseniz yakışmıyor gibi hissedersiniz. İşte güzel bir fiziğe sahip olmak için dikkat etmeniz gereken noktalar:

Kahvaltıyı atlayanın metabolizması yavaşlar. Uyanıp kalktıktan sonra en geç 2 saat içinde yeterli miktarda ve kaliteli bir kahvaltı yapmalısınız.

Mideniz boşken vücudunuz daha çok kalori harcar. Bu yüzden sabah kahvaltısından önce kısa bir yürüyüş veya evde biraz jimnastik yapmak faydalı olur.

Şekerden uzak durun. Şeker oranı yüksek olan meyveler de dahil olmak üzere, şekerle aranıza mutlaka ciddi bir mesafe koymalısınız.

Kafeinli içecekler kiloyu arttırır ve vücudu yağlandırır. Bu yüzden bu tip içecekleri ölçülü olarak tüketmelisiniz. Gün içinde fincan fincan kahve içmek güzel bir vücut isteyen biri için makul bir hareket değildir.

Spor yapmadan olmaz. Günde yarım saat açık havada yürüyemez misiniz? Veya evinizde en azından gün aşırı olmak üzere 20 – 30 dakika spor yapamaz mısınız? Hareketli müzikler koyup dans etmeniz de işe yarar, hem de gayet yarar. Bir spor salonuna gitmek, bir havuza üye olup düzenli olarak yüzmek gayet faydalıdır ama bir sebeple bunları yapamıyor olmanız spor yapmamak için sebep değil ki. Hareketli olmanın vücut güzelliği ve sağlığı açısından ciddi faydaları vardır. Bunun dışında algınızın daha açık, zihninizin daha berrak, moralinizin daha yüksek olmasına da yardımcı olur.

Günde en az 2 litre su içmek vücudunuzun daha sağlıklı işlemesini, cildinizin yumuşak ve ışıltılı olmasını sağlar.

Hamur işleri vücuttaki yağlanma ve sarkmalardan sorumludur. Hiç yemeyin demiyoruz, fakat lütfen ölçülü olun. Haftanın 1 – 2 gününde hamur işini fazla mı kaçırdınız? Diğer günlerde tamamen uzak durun.

Asitli içecekler şişkinlik yapar. Bağırsak problemleri ve şişkinlik yaşamayı istemiyorsanız bu tip içeceklerden uzak durun.

Kilo verme ve vücut sıkılaştırma yolunda gerçekçi hedefler koyun. Kısa zamanda çok kilo vermeyi beklemeyin, bu zordur ve başarabilseniz bile sağlığınızı olumsuz etkiler. Genç – yaşlı, kadın – erkek, sağlıklı – sağlıksız her insanın işine yarayacağı iddia edilen şok diyetlere yüz vermeyin. 3 – 5- 10, hatta 15 kilo fazlayı kendi çabalarınızla, spor yaparak ve dengeli beslenerek, vücudu yağlandıran gıda maddelerinden uzak durarak vermeniz mümkün olabilir. Fakat biliyorsunuz ki balık etli olmakla şişman, çok şişman veya obez olmak farklı şeylerdir. Verilmesi gereken fazla miktarda kilonuz varsa yapacağınız en doğru şey bir beslenme uzmanıyla görüşmektir. Sağlıklı kilo vermek önemlidir, buna önem vermeden incelmenin bedeli üzücü sağlık sorunları olabilir.

Bir önceki yazımız olan Genç kalmanın Sırrı Hücre Yenileyici Bitkilerde başlıklı makalemizde hücre yenileyen bitkiler, hücre yenileyici bitkiler ve hücre yenileyici hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here