Ana sayfa Cilt Hamilelik Döneminde Saç Boyamak Güvenli mi?

Hamilelik Döneminde Saç Boyamak Güvenli mi?

Hamileyken, vücudunuzda her şey değişir . En sevdiğimiz saç boyanız akabilir veya saçlarınız eski parlaklığını kaybedebilir.

Hamile olduğunuzda sevdiğiniz kıyafetleri, yiyecekleri ve gece okuma seçeneklerini (en azından geçici olarak) vazgeçmeniz gerekebilir. Ama mutlaka değişmesi gerekmeyen bir şey var. Ve bu senin saçın. Hamilelikte, istediğiniz saç ve saç rengini hala kullanabilirsiniz. Ancak, herhangi bir kimyasal ürünle yüz yüze geldiğinde, annenin aklına gelen her şey, kullanmanın güvenli olup olmadığı ve bebeğinize zarar verebileceği yönündedir. Bu yüzden bu önemli soruyu cevaplamak için buradayız – hamile olduğunuzda saçlarınızı boyamak güvenli midir?

Hamilelik Döneminde Saç Boyamak Güvenli mi

Hamilelik Döneminde Saç Boyamak Güvenli mi

Hamilelik döneminde saç boyanır mı ?

Hamilelik sırasında herhangi bir maddeye maruz kalma riskleri hakkında bilgi verilmesi söz konusu olduğunda, en güvenilir kaynak doktora sormaktır. Onlara göre, üç ana nedenden dolayı hamilelik sırasında saçınızı boyamak güvenlidir. Birincisi, saç boyasının çok az bir miktarı, saç derisi tarafından emilebilir ve kan dolaşımınıza girebilir, fetüsünüze ulaşmak için çok daha fazlası gerekir. İkinci olarak, saç boyasına maruz kalan hamile hayvanlar hiçbir üreme hasarı belirtisi göstermemiştir. Ve son olarak, hamile kadınların veya fetuslarının saçlarını boyayarak etkilendiğini iddia eden hiçbir rapor yoktu.

Hamile olduğunuzda saçlarınızı boyamak güvenli olsa da, akılda tutmanız gereken birkaç önemli şey vardır. Her şeyden önce, herhangi bir aktiviteye devam etmeden önce yapacağınız gibi, saçınızı renklendirmeden önce jinekoloğunuza danışın. Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha var:

Hamilelik sırasında saç boyama

Üç aylık döneme kadar bekleyin: İşte hamilelik hakkında ilginç bir gerçektir – vücudunuzda yarışan tüm hormonlar saçlarınızın daha hızlı büyümesini sağlayacaktır. Yani hamile kaldıktan sonra haftalar içinde köklerinin uzadığını hissedebilirsiniz. Hamileliğin ilk üç aylık dönemi bebeğin gelişimi için çok önemli bir zamandır. İlk 12 hafta, bebeğin temel organ gelişiminin gerçekleştiği ve kaslarının, tırnak yataklarının ve saç köklerinin şekillenmeye başladığı zamandır. Saç derisinde saç boyası göz ardı edilebilir miktarda kimyasal madde emilsede, güvenli olmak ve işini şansa bırakmamak en iyisidir.
Tek işlem renginden kaçının: Kök rötuşları ve köklerden uçlara tam renk değişimi, tek işlem rengi olarak adlandırılır. Bu tip renkli işlerde, saç boyası kafa derisi ile yakın temas halinde olur. Bu yüzden sadece saç uçlarına yapılan işlemleri  ve gölgelendirmeleri tercih etmeniz en iyisidir. Bunlar, ışıltılar, saç ucu ışıkları, ombre, çizgileri ve benzerlerini içerir.
Gördüğünüz gibi, hamile olduğunuzda saçlarınızı boyamak güvenli olsa da, bebeğiniz ve kendi iyiliğiniz için göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Kesinlikle tüm kimyasalları saç derinize değmesini önlemek için, saçınızda hafif olan bazı doğal renklendirmeler yaptırın ve size muhteşem sonuçlar verecektir.

Bir önceki yazımız olan Yağlı Cildin Nedenleri başlıklı makalemizde yağlı cilt, yağlı cilt bakımı ve yağlı cilt neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here