Ana sayfa Sağlık Kabak Suyu’nun Sağlığa Faydaları

Kabak Suyu’nun Sağlığa Faydaları

Yeşil kabak lezzetli yemekleri pişirmek için kullanılır.  Çoğumuz, yeşil kabağın yararlarını biliyoruz. Bu sebzenin sağlık açısından çeşitli yararları vardır.

Kabak suyu’nun köri kadar birçok sağlık açısından faydaya sahiptir! Aslında, kabak suyu fitoterapide önemli bir yer tutar. Diyabet gibi hastalıkların kötü etkilerini kontrol eder. Aynı zamanda kolesterol seviyesini kontrol altında tutar. Kabak suyunun televizyon programlarında avantajları açıklanana kadar insanlar  sağlık açısından faydaları hakkında bilgisizdi.

Kabak Suyu’nun Sağlığa Faydaları:

Bir bardak taze yeşil kabak suyunu tuzla içmek sıcak yaz aylarında ferahlık verir.
Kabak suyu sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda düzenli tüketimle cilde doğal bir parlaklık kazandırır.
Kabak suyu ayrıca sindirime yardımcı olur ve asitliği önler.
Diyabet için terapötiktir. Alternatif tedaviler sabah aç karnına taze lauki suyu tüketmenin diyabet için etkili bir tedavi olduğunu ileri sürdü.
Kabak suyu vücudun üriner hastalıklarını ve aşırı sodyum kaybını önler ve tedavi eder.

Ayrıca Bakınız: Sindirimi Kolaylaştıran Bitki Çayı Tarifleri

Beslenme gerçekleri:

Bir orta boy kabak % 96 su içeriğine sahiptir ve meyve sıkacağı ile sıkmak iyi bir seçimdir.Kabak suyu, diyet lifi için mükemmel bir kaynaktır. Vitamin C, Vitamin B1 Thiamine, B2 Riboflavin, B3 Niasin, B6, Folat, DEF ve A Vitamini içerir. Bir şişe kabak suyunda bol miktarda mineraller bulunur.Bunlarının bazıları kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko. Ayrıca, yağ ve kolesterolden düşük, bu da onu ideal bir sağlıklı içecek haline getirir.

Evde Kabak Suyu Tarifi:

Kabak suyunun hazırlanması kolay ve ucuzdur. İşte size denemek için  basit bir kabak suyu tarifi:

Evde kabak suyunu hazırlamak için taze bir kabak seçin.
Küçük bir parça dilimleyin ve tadarak acı olmadığından emin olun. Acı ise kabağı  atın.
Kabağı soyun ve küçük parçalara kesin.
Küçük parçaları, taze kabak suyu için blendıra koyun.
Daha sonra suyunu bir süzgeç ile süzün ve tadı baharat ve limonla tatlandırın

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Kabak suyunu başka sebze suyuyla karıştırılmaması önerilir.

Öncelikle acı olmadığını tespit etme için küçük bir parçanın tadına bakmak önemlidir.Acı olduğu tespit edilirse, sebze derhal atılır. Bir araştırmaya göre acı bir kabak ciddi yan etkilere neden olabilecek yüksek toksik bir bileşene sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Toksisite, kusma, ishal, bulantı veya gastrointestinal kanama gibi semptomları gösterebilir. Bu gibi durumlarda derhal tıbbi yardım isteyin.

Hiç kabak suyu içmeyi denediniz mi?  Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Bir önceki yazımız olan Bağışıklık Güçlendirilmesi İçin Gıdalar başlıklı makalemizde bağışıklık güçlendiriciler ve bağışıklı sistemini güçlendiren gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here