Ana sayfa Cilt Bakımı Kuru Ve Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kuru Ve Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildiniz soğuğa ve sıcağa, terlemeye, strese, bazı kozmetiklere ve cilt bakım uygulamalarına karşı aşırı duyarlıysa, kolayca tahriş oluyor ve kızarıyorsa, aynı zamanda teniniz ve gözleriniz açık renkliyse hassas cilt yapısına sahip biri olabilirsiniz. Bakımı büyük bir dikkat isteyen bu cilt tipi farklı ten renklerindeki kişilerde görülebilir ama çoğunlukla teni ve gözleri açık renk olan kişilere özgüdür. Hassas ciltler kuru, ve dış etkenlere karşı güçsüz olur.  Cilt kızarıklığı da bu cilt yapısına sahip kişilerin sıkıntıları arasındadır.

Cildiniz hassassa kullanacağınız bakım ürünlerini ve makyaj malzemelerini çok dikkatle seçmelisiniz. Deneme – yanılmalarla zaman kaybetmek yerine bir dermatologla görüşerek size kozmetik markaları önermesini ve hassas cilt bakımı hakkında tavsiyeler vermesini isteyebilirsiniz. Yüzünüzde sivilceyi andıran kızarıklıklar varsa, kılcal damarlarınız genişliyorsa ve bu durum düzelmiyorsa rozasea hastası olabilirsiniz, bu durumda mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir.

Kuru ve hassas cilt yapısına sahipseniz cilt temizliği için hiçbir zaman fazla sıcak su kullanmamalısınız. Bu genel olarak herkese tavsiye edilen bir şeydir ama sizin için daha önemlidir. Alkol ve parfüm içeren kozmetikler cildinize zarar verebilir. Kozmetik seçerken doğal içerikli ve kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Herkesi az – çok olumsuz etkileyen unsurlar sizi herkesten daha olumsuz etkiler; örneğin stres. Bu yüzden strese girmemek için elinizden geleni yapmalısınız. Daha önce kullanmadığınız bir bakım ürününü satın almadan önce elinizin üstüne sürüp herhangi bir yan etkisi olup olmayacağını tespit etmek için 24 saat beklemeniz faydalı olur.

Cildinizi olumsuz etkilediğini düşündüğünüz gıda maddeleri varsa bir besin alerji testi yaptırmanızın faydası olur. Organik makyaj ürünleri sizin için daha uygun olabilir ama onları bile test etmenizi tavsiye ederiz. Makyajınızı bademyağı veya zeytinyağı kullanarak çıkarmayı deneyebilirsiniz. Cildinizi temizlerken, kurularken, bakım ürünlerini sürerken sert hareketler yapmaktan kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Bitki Yağlarıyla Cilt Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here