Ana sayfa Saç Bakımı Neden Bitkisel Şampuan?

Neden Bitkisel Şampuan?

Günümüzde pek çok doğal ürüne olduğu gibi bitkisel şampuan seçeneklerine olan ilgi de giderek artıyor. Eğitim düzeyiyle sağlık ve tüketim bilincinin giderek yükselmesi hemen her gün ya da gün aşırı kullandığımız şampuanların ve diğer saç bakımı ürünlerinin içine güzel kokmaları, kıvamlı görünmeleri, daha çok köpürmeleri için eklenen zararlı maddelerin farkına daha çok varmamıza ve özelde saçlarımızın, genelde ise tün vücudumuzun sağlığı için bitkisel ve organik şampuan kullanımına yönelmemize neden oluyor. Peki, doğal şampuan nedir ve neden tercih edilmelidir?

Marketlerde, aktarlarda, kozmetik mağazalarında ya da organik ürünler satan dükkanlarda bulabileceğiniz doğal ve bitkisel şampuanların en önemli faydası saçın köklerine, düzenli kullanımda ise derideki gözeneklerden geçerek tüm vücuda verdikleri zararın minimum düzeyde olması. Bitkisel şampuanlar saçlarımızı temizleyip daha sağlıklı, parlak ve canlı görünmelerini sağlamak için ağır ve yıpratıcı kimyasal maddeler yerine gücünü doğadan alan bitkilerin köklerinden, yapraklarından, özlerinden ve yağlarından faydalanıyorlar. Böylece saçlar onları doğal yağlarından arındırıp çevresel koşullara karşı savunmasız bırakan, zamanla ciddi yıpranmalara neden olabilen kimyasallarla yalnızca görünüş açısından iyileşmek yerine bitkilerin yardımıyla onlara hem istenilen canlı görünümü kazandıran, hem de besleyen ve bakım yapan bir ürünle temizlenmiş oluyorlar.

Şampuanın içinde doğal bitki özleri bulunması fikri kulağa ne kadar güzel gelse de maalesef günümüzde isminin hakkını tam anlamıyla veren bir bitkisel şampuan bulmak pek de mümkün değil. Bitkisel içeriğe sahip ve bu yönleri öne çıkarılarak satışa sunulan pek çok şampuan ve saç kremi daha masum ve az miktarda olsa da belli oranda kimyasal içerik barındırıyorlar. Bu noktada bitkisel şampuanları tamamen safsata olarak görmektense şampuanları saça zararlı olduğu kanıtlanmış çeşitli kimyasalları barındırıp barındırmamalarına göre değerlendirmek gerekiyor. Sodyum Lauril Sülfat, Sodyum Laureth Sülfat, Amonyum Lauril Sülfat, Sodyum Myreth Sülfat, Siloksan, Lauril Alkol, Propilen Glikol ve Sülfonat şampuan seçerken mutlaka kaçınılması gereken malzemelerin başını çekiyor. Bu nedenle aktardan ya da eczaneden şampuan satın alırken dahi yalnızca ön etiketteki birkaç iddialı kelimeye kanmayıp mutlaka içindekiler kısmının da kontrol edilmesi gerekiyor. Bu ve benzeri maddeleri barındırmayan bitkisel, organik ve/veya doğal şampuanlar belli miktarda kimyasal içeriğe sahip olsalar dahi saçı çok daha az yıpratıyor, sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor, saçı daha iyi nemlendiriyor ve saçlı ya da saçsız deride alerji oluşumu ihtimalini önemli ölçüde azaltıyorlar.

Bir önceki yazımız olan Yağlı Saç Bakımı İçin 5 Önemli Tavsiye başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here