Ana sayfa Saç Bakımı Saç Bakımı

Saç Bakımı

Ömrünüz Boyunca Uygulamanız Gereken 5 Saç Bakımı Tavsiyesi

Yataktan kalktığımız dakikadan gece yatana kadar, ve hatta uykuda bile sağlıklı, hacimli, parlak ve bakımlı görünen saçlara sahip olmak biz kadınların en büyük hayallerinden biridir. Kimimiz böyle şahane saçlara kavuşmak için doğal saç bakımı yöntemleri uygulamayı tercih ederken kimimiz kuaför ve güzellik merkezlerinden, kimimiz de bin bir çeşit kozmetik ürünlerden medet umarız. Bu yöntemlerin hemen hepsinin kendi içinde avantajları olmakla birlikte saç bakımı hayatın yalnızca belli bir dönemiyle sınırlı tutulursa etkili bir sonuç vermesi mümkün olmayan önemli bir konudur. Yazımızda sizler için hiç sıkılmadan hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz basit, hesaplı ve etkili saç bakım teknikleri arasından en önemlilerini derledik.

Saç Bakımı

sac-bakimi-tavsiyeleri

  1. Saçlarınızı doğru biçimde yıkayın ve durulayın.

Pek çoğumuz duş almayı saç bakımının bir parçası gibi görmesek de aslında saçlarımıza en çok uyguladığımız işlem onları yıkamak. Bu durum doğru saç yıkama teknikleri uygulayarak saçlarımıza ihtiyaç duyduğu özeni göstermemizi oldukça önemli hale getiriyor. Eminiz pek çok yerde okumuşsunuzdur, ancak saçları her gün yıkamanın saç derisindeki doğal yağların yapısına ve dolayısıyla saç sağlığına büyük ölçüde zarar verdiğini tekrar belirtmekte fayda var. Üstelik saçınızı yağlı ve kirli bir görünümden koruduğunu düşündüğünüz yıkama işlemi her gün, özellikle de sıcak suyla yapıldığında ilerleyen zamanlarda önüne geçilemeyen daha ciddi bir yağlanma ve dökülme sorununa yol açabiliyor.

Saç yıkamanın en doğru şekli haftada 2-3 kez ya da en azından gün aşırı olarak, ılık veya mevsim uygunsa soğuk suyla ve saç tipine uygun şampuan ve saç kremi kullanılarak yapılanı. Eğer ne kadar özen gösterirseniz gösterin saçınızdaki çabuk yağlanma sorunuyla başa çıkamıyorsanız ve biraz da sabrınız varsa ciltx.com olarak önerimiz no poo adı verilen ve son yıllarda saç ve cilt bakımındaki doğal olana dönüş trendinin en önemli çıktılarından biri olan şampuansız saç yıkama yöntemini araştırabilirsiniz.

dogal-sac-bakimi

Duşta Saç Bakımı

Eğer saçlarınızda aşırı yağlanma gibi bir sorun yoksa ve evde saçlarınız sarılı biçimde saatler geçirmenizi gerektiren saç bakımı ritüellerine zaman ayıramıyorsanız duş sırasında da saçlarınıza gerekli bakımı uygulayabileceğiniz bir yöntemden bahsedelim. Banyoda saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra saçlarınızda kalan suyu elinizle sıkın. Saçınızı havluyla kurulamanıza gerek yok, zaten bu yöntemde saçlarınızın nemli olması tercih ediliyor. Saçınızın fazla suyunu aldıktan sonra parmaklarınızın ucuna bir miktar zeytinyağı, hindistancevizi yağı ya da tatlı badem yağı alıp parmaklarınızı saçlarınızda gezdirin. Bu yağlardan yalnızca birini kullanabileceğiniz gibi iki ya da üç tanesini küçük bir şişede karıştırarak da kullanabilirsiniz. Her zaman kullanmayı tercih ettiğiniz saç kremi ya da yumuşatıcı bakım ürününün de yağlı saçlarınıza sürün ve vücudunuzu yıkamaya geçin. Saçınızda bu şekilde 2-3 dakika kadar beklettiğiniz karışımı duştan çıkmadan önce normal biçimde durulayın. Haftada bir kez banyo esnasında uygulayacağınız bu basit yöntem saçlarınıza güç, ışıltı ve bakımlı bir görünüm kazandırmaya yetecektir.

sac-maskesi-tarifleri

  1. Saçlarınızı kurutmayın!

Evet, doğru duydunuz, imkanınız olduğu sürece saçlarınızı kurutmayın. Evde kullandığımız basit kurutucular bizlere saç düzleştiricilerden ya da yüksek sıcaklıktaki kuaför maşalarından daha masum görünseler de aslında saçlarımızı haftada 3-4 kez onların ısısına maruz bırakmakla hata ediyoruz. İster kimyasal bir işlem uygulama, ister şekillendirme, ister kurutma, ister yıkama amacıyla olsun doğal olmayan ısı saçların en büyük düşmanlarından biridir. Bu nedenle saçlarınızın sağlığını uzun süre korumasını, özellikle saçlarınızdaki kırık ve çatlak oluşumunun mümkün olduğunca gecikmesini istiyorsanız mümkün olduğunda saçlarınızı ılık havluyla kurutmayı tercih edin. Mevsim yazsa ve hasta olacağınızdan endişelenmiyorsanız herhangi bir saç kurutma yöntemi uygulamadan onları oldukları gibi kurumaya bırakmanız daha da iyi olacaktır. Eğer evden acilen çıkmanız gerekiyorsa ya da mevsim nedeniyle saçlarınızı ıslak bırakmaktan korkuyorsanız kurutucunuzun en düşük ayarını kullanmayı da alışkanlık haline getirmelisiniz.

  1. Saçlarınızı mümkün olduğunca az tarayın.

Tıpkı yıkama ve kurutma gibi her gün yapılan saç tarama işlemi de doğru biçimde ve sıklıkta, doğru tarak ya da fırça kullanılarak yapılmazsa saça ciddi biçimde zarar verebilir. Özellikle ıslak saçın taranması son derece risklidir. Duştan çıktıktan hemen sonra saçlarınızın daha kolay tarandığını ve bu şekilde gün içinde daha az dolaştıklarını düşünüyor olabilirsiniz, ancak unutmayın ki ıslak saçlar tarama sırasında oluşabilecek kırılma ve kopmalara karşı kuru saçlara göre kat kat daha savunmasızdır. Bu nedenle saçlarınızı en azından hafif nemli haldeyken yavaşça ve özenle kurulamanızı öneririz.

sac-yikama-yontemleri

Saçların kalın ve seyrek dişli taraklarla taranması gerektiği hemen her platformda pek çok uzman tarafından dile getirilir. Ancak dalgalı ya da kıvırcık saça sahipseniz ya da saçlarınız çok kolay dolaşıyorsa bu tarz taraklar size uygun olmayabilir. Eğer çeşitli saç tarama yöntemleri arasından size uygun olanın saçınızı fırçalamak olduğunu düşünüyorsanız bunu da büyük bir dikkatle yapmalısınız. Öncelikle fırçanızın mümkünse kılları dahil olmak üzere ahşap ya da kaliteli plastik malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Tarama işlemine kesinlikle saçınızın köklerinden başlamayın. Bu işlem ister tarak, ister fırça, ister parmaklarınızı kullanın her zaman saçın en alt kısmından başlayarak adım adım gerçekleştirilmelidir. Böylece tarağınız görmediğiniz bir kısımda oluşan dolaşık ya da kırıklara takılarak saçınızı zorlamaz ve saçınız daha az zarar görmüş olur.

  1. Saç uçlarını aldırmaktan korkmayın.

Uzun saçı kendilerine yakışan ve bunun için doğal yağlarla yapılan maskeler ve çeşitli bitki karışımları gibi saç uzatma yöntemleri deneyen hanımlar genelde saçlarının kısalacağı endişesiyle kırıklarını aldırmaktan kaçınırlar. Oysa saçın 2 santimetre kısalmaması için uçlarını aldırmaktan kaçınmak, ilerleyen zamanlarda saçınızın uzama hızını büyük ölçüde düşürür ve sağlığını olumsuz yönde etkiler. 3-4 ayda bir saçın kırıklarını 2-3 santim kadar aldırmak ise saçların ağırlık yapan ve saçın uzaması için gerekli vitamin ve mineralleri yok yere tüketen fazlalıklardan kurtularak daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saçın kırıklarını almak her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de bu işlem için uzman bir göze ve işinin uzmanı ellere ihtiyaç vardır. Bu nedenle eğer saç kesimi konusunda tecrübeniz yoksa saçınızı her zaman bir kuaföre emanet etmenizi tavsiye ederiz. Mahallenizdeki kuaför sizi dinlemeyerek saçınızı istediğinizden bir parmak daha fazla kısaltabilir, ancak onu evde kesim yapmaya çalışırken ortaya çıkabilecek hasardan korur. Ancak saçınızı toplatmaya gittiğinizde kuaförünüzün size yapacağı “Gelmişken bir de fön çekelim.”, “Birazcık fön suyu sıkalım da saçınız kolay taransın.” gibi önerilere karşı hazırlıklı olmanızda yarar var. Eğer saç uçlarınızı aldırmaya gidiyorsanız kuaförde yaptıracağınız ekstra tek işlem saçlarınızı yıkatmak olmalıdır. Bunun dışındaki ısıl ve kimyasal işlemler henüz yeni kendine gelen saçınızı nefes almasına fırsat vermeden yoracak ve yıpratacaktır.

  1. Evde kendi saç bakımı rutininizi uygulayın.

Ortada saçkıran hastalığı gibi ciddi bir problem olmadığı sürece hiçbir tıbbi malzeme ya da kozmetik ürün saçınıza evinizde hazırlayacağınız doğal saç maskeleri kadar iyi gelemez. Çeşitli doğal saç bakım yağları ve bal, yoğurt, yumurta gibi organik malzemeler kullanılarak belli aralıklarla uygulanan bu maskeler saç dökülmesini azaltmaktan saçları uzatmaya, saça parlaklık katmaktan kirlenmesini yavaşlatmaya kadar pek çok konuda işe yararlar. Yazımızın sonunda sizlerle oldukça hesaplı malzemelerle ve fazla vakit kaybetmeden evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 2 adet saç bakım maskesi tarifi paylaşmak istiyoruz.

Saçınıza Bakım Yapmak İçin;

Malzemeler

2-3 adet avokado

3-4 damla nane yağı

Hazırlanışı

Kolayca ezerek püre haline getirebileceğiniz 2-3 adet avokadonun içine aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz nane yağından 3-4 damla kadar damlatın. Nane yağı zeytinyağı ve badem yağı gibi pek çok bitkisel yağdan daha güçlü olduğundan kullandığınız avokado başına 2 damla yağ yeterli olacaktır. Saçınızın uzunluğuna göre tarifteki miktarları eşit oranda azaltıp arttırabilirsiniz. Haftada bir uygulayabileceğiniz bu basit karışımı saçınızda yarım saat bekletip ılık suyla normal biçimde durulayabilirsiniz.

Daha Hızlı ve Sağlıklı Uzayan Saçlar İçin;

Malzemeler

2 çorba kaşığı zeytinyağı

2 çorba kaşığı hindistancevizi yağı

2 yumurta

Hazırlanışı

2 çorba kaşığı hindistancevizi yağını sonradan 2 yumurtayı da ekleyebileceğiniz orta boy bir cezvede ısıtın. Cezvedeki yağ saça sürülebilecek kadar ılındıktan sonra içine 2 çorba kaşığı zeytinyağını ve yumurtaları ekleyip çatal yardımıyla hafifçe çırpın. Yine haftada bir uygulayabileceğiniz bu güçlü maskeyi saçınızda en az yarım, en çok bir saat bekletip ılık suyla durulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yıpranmış Saçları Onarmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here