Ana sayfa Diyet Sık Yapılan 15 Diyet Hatası

Sık Yapılan 15 Diyet Hatası

sık yapılan 15 diyet hatası

Kilolarından memnun olmayan insanların bir kısmı hızlı kilo vermek amacıyla ciddi diyet hataları yapıyorlar. İnsanları bu konuda bilinçlendiren, bu yüzden zarar görmüş insanların hikayelerini anlatan çok kaynak var aslında ama kısa sürede, fazla gayret sarf etmeden incecik olabilme hayali öyle baş döndürücü ki herkes bunları dikkate almıyor. Sağlıklı kilo vermek isteyen ziyaretçilerimiz için sık yapılan 15 diyet hatası şeklinde bir liste hazırladık. Kilolarınızla beraber sağlığınızı da kaybetmemek, verdiğiniz kiloları bir süre sonra geri almamak, kilo kontrolü yapabilmek istiyorsanız bu zayıflama sürecini uzatan ama daha sağlıklı ve kalıcı kılan önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

1.Light ürünler tüketmeyi abartmak: Light yiyecek ve içecekler nispeten daha az kalorilidir ama sonuçta kalorilidir. Bu tip gıdaların tüketiminde de ölçülü olmalı, kilo aldırmayacaklarını düşünerek hesapsızca yiyip içmemelisiniz.

2.Ekmeği tamamen bırakmak: Diyet yapıyorsanız ekmek ve karbonhidrat içeren diğer gıdaları daha az tüketeceksiniz tabii ki. Ama vücuda karbonhidrat da lazım, hiç karbonhidrat almadan beslenmek kas kaybı riskini göze almak demektir. Ayrıca ekmekle ilişkinizi tamamen kestiğiniz takdirde onun yerine farkında olmadan makarna vb. karbonhidratlı yemeklere yönelebilirsiniz. Vücudumuzun bütün besin gruplarına ihtiyacı vardır, dikkat etmeniz gereken şey ölçülü olmak ve yeşil sebzeler, tam tahıllı ekmek gibi iyi karbonhidrat olarak bilinen gıdaları tercih etmek.

3.Uzun süre aç durmak: Uzun saatleri bir şeyler yiyip içmeden geçirmek, öğün atlamak metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Diyet yapmak aç kalmak demek değildir, önemli olan bilinçli bir şekilde beslenmek, yanlış tercihleri doğrularıyla değiştirmek, zarar veren, kilo aldıran beslenme alışkanlıklarını bırakmaktır.

4.Kısa zamanda çok kilo vermeye çalışmak: Kişiden kişiye değişmekle beraber, haftada yarım – 1.5 kilo arasında kilo vermek sağlıklı kabul edilir. Bundan fazlası tabii ki mümkündür ama bunu ancak almanız gerektiğinden daha az kalori almak, kendinizi bazı besin gruplarından mahrum bırakmak, şok diyet programları uygulamak gibi yöntemlerle başarabilirsiniz. Bunlar hem sağlığa zarar verir, hem de sonuç kalıcı olmaz.

5.Doktor tavsiyesi dışında zayıflama ilacı kullanmak: Reklamlara veya çevrenizdekilerin “Şu ilacı içtim, kısa sürede şu kadar kilo verdim” gibi sözlerini dikkate almayın, doktor tavsiyesi olmadan diyet ilacı kullanmamalısınız, üstünde “Bitkisel” yazsa bile. Bu çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

6.Egzersiz yapmamak: Diyet ve egzersizi beraber yapmak hem daha sağlıklı, hem daha etkilidir. Haftada 3 – 4 gün en az yarım saat spor yaparsanız metabolizmanız hızlanır, daha çok kalori yakarsınız. Ayrıca bu şekilde egzersiz yapma alışkanlığı edinmenin size hayatınız boyunca faydası olur.

7.Limon, sirke gibi yağ yaktığı düşünülen gıdalara fazla yüklenmek: Sirkeli suyun da, limonlu suyun da alkali değeri yüksektir ve bu yüzden metabolizmayı biraz hızlandırmaları mümkündür. Ama hepsi bu kadar. Limon ve sirkeyi sıklıkla yapılan 15 diyet hatası listemize özellikle ekledik çünkü ikisi de kilo vermek isteyenlerin fazlaca kullandığı ürünler arasında yer alıyor. Şunu bilmelisiniz ki ne limon, ne de sirke tek başına yağ yakma özelliğine sahip değildir ve uzun süre tüketilmeleri mide sorunlarına yol açabilir.

8.Yağı tamamen bırakmak: Sofrasında kaliteli yağlar bulunmayan, bünyesinin gerektirdiği oranda yağ tüketmeyen birinin vücut fonksiyonları düzgün çalışmaz, metabolizması yavaşlar. Kilo vermenin sırrı hiçbir zaman kendinizi şu veya bu besinden mahrum etmek değildir. Ölçülü, yaşam tarzınıza ve kişisel özelliklerinize uygun miktarda ve mümkün olduğu kadar doğal, katkısız ürünleri tercih ederek; her şeyi tüketebilirsiniz. Amaç kilo vermek ise tabii bazı kısıtlamalara gidilecektir. Ama metabolizmanın, sağlıklı çalışabilmek için bütün besin gruplarına gereksinimi vardır.

  1. Tek tip beslenmek: Tek tip beslenerek kilo verilebilir mi, evet, verilebilir. Ama emin olun kaybedeceğiniz şey sadece kilo olmayacaktır. Zayıflatan mucize besin diye bir şey yoktur, olduğu iddia ediliyorsa da mutlaka bir taraftan da bir zarar verir. Lütfen böyle şeylere itibar etmeyin.
  2. Çok fazla bitki çayı içmek: Çeşitli şifalı otlardan yapılan bitki çaylarının faydaları inkar edilemez ama tüketimi abarttığınızda, en faydalı şeyler bile zarar verici hale gelir. Kilo verdireceğini veya aldırmayacağını düşünerek fazla miktarda bitki çayı içmemelisiniz. Bu sağlığınızın bozulmasına yol açabilir. Her şeyin fazlası zararlıdır – eksiği de. Ayrıca her bitkisel çay her bünye için uygun değildir.
  3. Ürün etiketlerini yanlış değerlendirmek: Üzerinde “Yüzde 90 oranında yağsızdır / Yağı alınmıştır.” yazan bir ürünün içeriğinde başka bir şey fazla olabilir; örneğin şeker. Etiketlerin büyüsüne kapılmayın, onlarda elbette size cazip gelecek şeyler yazacak. Ürünün diğer özelliklerini de dikkate alın.
  4. Ana ve ara öğünler konusunda kararlı davranmamak: Ana öğünleri düzgün ve düzenli bir şekilde yemek metabolizmayı hızlandırır. Özellikle kahvaltıyı atlamak büyük bir hatadır. Ara öğünler ise iştahı kontrol eder ve metabolizmayı yüksek tutar. Öğlen ve akşam yemekleri arasında hafif bir şeyler yerseniz akşam yemeğinde kendinizi çılgınlar gibi yemeye vermezsiniz. Evde, işyerinde her zaman galeta, meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak zor bir şey değil, bunu alışkanlık haline getirmelisiniz.
  5. Şeker içerdikleri için meyvelerden uzak durmak: Meyvelerin fazla miktarda şeker içerdiği doğrudur ama öte yandan vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineralleri de içerirler. Ayrıca metabolizmayı hızlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından da faydalıdırlar. Meyvelerden tamamen vazgeçmeyin, geç saatlerde olmamak ve miktarı abartmamak kaydıyla gün içerisinde mutlaka meyve yiyin. Ara öğünlerde çekinmeden bir parça meyve tüketebilirsiniz.

14.Sadece sebze – meyve yemek, hayvansal protein almamak: Sebze ve meyveler de, hayvansal gıdalar da protein içerirler ama içerdikleri proteinlerin niteliği ve faydaları farklıdır. Beslenme programınız sebze – meyveden yana zengin olmalı ama mutlaka diğer besin gruplarını da içermeli.

  1. Gereğinden az su, gereğinden fazla çay – kahve içmek: Gün içerisinde almanız gereken miktarda sıvıyı çay ve kahveden, çorbadan, gazlı içeceklerden, sudan, bitki çaylarından; birçok şeyden alabilirsiniz. Ama bu konudaki seçimi doğru yapmalısınız. Şöyle ki, önemli olan başta su olmak üzere faydalı sıvıları daha çok tüketmektir; ev yapımı komposto ve çorba gibi. Çay kahve, bitki çayı tüketimi sınırlı olmalı ve hazır içecekleri hiç içmemeli veya çok seviyorsanız nadiren içmelisiniz.

Diyet ile ilgili benzer başlıklar

Protein Diyeti Nasıl Yapılır

Hızlı Kilo Vermek İçin Muz Diyeti

Diyetisyen Onaylı Kahvaltı için Diyet Sandviç Tarifi

Brokoli Diyeti Nasıl Yapılır

Diyet Yaparken Hangi İçecekler İçilmeli

Günde 2 Kilo Verdiren Diyet Tarifi

Yağ Yakan Diyet Tarifi

Zayıflatan Yoğurt Ve Tarçın Diyeti

 

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kilo Vermek İçin Muz Diyeti başlıklı makalemizde muz diyeti, kilo vermek için muz diyeti ve kilo kaybı için muz diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here