Ana sayfa Cilt Bakımı Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Doğal Yağlar

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Doğal Yağlar

PAYLAŞ

Doğada bulunan faydalı bitkilerden elde edilen doğal yağlar, adları üzerinde, yağlı bir yapıya sahip olduklarından cilt bakımı için kullanılmaları zaman zaman şüpheyle karşılanır. Ancak nasıl kimi yağların kilo vermeye yardımcı özellikleri olduğu bilinen bir gerçekse, doğru bitkisel yağların da özellikle hava şartlarının cildiniz açısından yıpratıcı olduğu soğuk kış aylarında cildinizi nemlendirmeye, beslemeye ve hatta yüzeyindeki kimi pürüz ve renk dengesizliklerini azaltmaya yardımcı olması mümkündür. Yazımızda belirgin bir akne problemi yaşamayanların kış cilt bakımı rutinlerine mutlaka dahil etmelerini önerdiğimiz bitkisel yağlar hakkında bilgiler paylaşacağız. Eğer aşırı yağlı bir cilde sahipseniz, sivilcelenme sorunları yaşıyorsanız ya da cildiniz alerjik ve hassas bir yapıdaysa bu tarz yağları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ya da eczacınıza başvurun.

Argan Yağı: Yaşlanma çizgilerinin görünümünün hafifletilmesi, kuru cilt ve saçların nemlendirilmesi amacıyla kullanılabilir. E vitamini, Omega 3 ve antioksidanlar açısından zengindir. İçeriğinde bulunan yağ asitleri hücre zarını kuvvetlendirir, iltihaplanma ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur ve sağlıklı kolajen oluşumunu destekler.

Avokado Yağı: Kuru, hassas ve tahriş olmuş cildin doğal yağ dengesine kavuşmasına ve onarılmasına yardımcı olur. E vitamini ve Omega 3 içeriği sayesinde cildi nemlendirir, tahriş olmuş bölgeleri onarır ve yaşlanma etkilerine karşı doğal sıkılaştırıcı işlevi görür.

Hindistan cevizi yağı: Hassas cilt yapısını dengelemesi, egzama belirtilerini ve yaralarını hafifletmesi, kuru saçları onarması ve doğal nemlendirici özelliğiyle kışın cilt bakımı için kullanılabilecek en ideal yağlardandır. Özellikle aşırı hassas ciltlerin soğuk havanın zararlı etkilerinden korunması için cilde yağ formunda direkt olarak uygulanması tavsiye edilir.

Keten tohumu yağı: Tahriş olmuş cildi tedavi etmeye, kuru cildi nemlendirmeye, egzama ve deri iltihabı sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri açısından zengindir. Doğal yağ formu cilde doğrudan uygulanarak 2-3 ay kadar kullanılırsa genel olarak kış cilt bakımı, özel olarak ise cilt lekelerinin giderilmesi açısından ciddi fayda sağlar.

Lavanta Yağı: Özellikle tahriş olmuş ve akneye meyilli ciltler üzerinde onarıcı etkiye sahiptir. Ciltteki sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur, tahriş olmuş bölgeleri yatıştırır, cilt için doğal bir temizleyici ve antiseptik işlevi görür. Tüm bunların yanı sıra lavanta yağı diğer cilt bakım ürünleri kullanılmadan önce cilde az miktarda uygulanır ya da diğer ürünlerin içine yine birkaç damla olacak şekilde eklenirse bu kozmetiklerin içeriğindeki faydalı maddelerin cilt tarafından daha kolay ve hızlı biçimde emilmesini sağlar.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here