Ana sayfa Cilt Su Tüketimini Arttırmanın Yolları

Su Tüketimini Arttırmanın Yolları

Su; beden ve hatta zihin sağlığımız için düşünebileceğimizin ötesinde faydalara sahip bir içecektir. Ancak her ne kadar uzmanlar su içmenin önemi konusunda her gün onlarca açıklama yapsalar da azımsanamayacak sayıda insan su içmeyi sevmez, düzenli bir su içme alışkanlığı geliştirmekte zorlanır ya da suyun yerini farklı içeceklerle doldurur. Aslında asitli gıdalarla katkılı meyve sularından daha faydalı olan doğal meyve suları, maden suyu ve bitki çayları her ne kadar yararlı olsalar da oda sıcaklığındaki bir bardak saf suyun yerini pek çok açıdan dolduramazlar. Yazımızda su içmeyi alışkanlık haline getirmekte zorlananlar için kendilerini disipline etmelerine yardımcı olacak birkaç öneriye değineceğiz.

Günlük ideal su tüketimi miktarı olarak kabul gören 8 bardak suyun bir kerede içilmesi hem son derece zordur, hem de suyun vücuda bu kadar fazla miktarda alınması kısa sürede vücuttan atılmasına neden olacağından etkisiz bir yöntemdir. Eğer gün içinde su içmeyi unuttuğunuz için akşamları, ya da günün herhangi bir bölümünde suya fazla yükleniyorsanız cep telefonunuzun alarmını her 2 saatte bir çalmak üzere ayarlayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemin kilit noktası ise koyduğunuz kuralları esnetmemenizden geçiyor. Su içme saati geldiğinizde her nerede olursanız olun kalkıp bir bardak su içmelisiniz ki programınız aksamasın.

Eğer alkol ve/veya asitli meşrubatları bol bol tüketiyorsanız bunların yanında bir küçük şişe meşrubat için bir, bir büyük şişe meşrubat için ise iki bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Elbette haftada bir arkadaşlarınızla buluştuğunuzda içtiğiniz bir biranın ya da nadiren içtiğiniz bir bardak kolanın sağlığınıza fazla bir zararı olmaz, ancak böyle içeceklere fazlasıyla düşkünseniz beden sağlığınızı ciddi anlamda riske atıyorsunuz demektir. Eğer asitli içecekleri bir anda bırakmakta zorlanıyorsanız belirttiğimiz gibi bunların yanında (öncesinde ya da sonrasında değil) bir bardak su tüketerek hem su içme alışkanlığı edinecek, hem de zamanla bu tarz içeceklere duyduğunuz ihtiyacın azaldığını fark edeceksiniz.

Yemeklerle birlikte bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmek; su içmenin faydaları yanında günlük kalori alımınızı da azaltarak, eğer böyle bir hedefiniz varsa, kilo verme konusunda size yardımcı olacaktır. Kilonuzla ilgili bir probleminiz yoksa bile yemekten hemen önce ya da yemeği yanında bir bardak suyu yavaşça içmek sindirim sisteminize çok iyi gelecek ve su içme alışkanlığı edinmenizi de kolaylaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan BBL Tedavisi - Dr. Yasemin Hızarcı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here