Ana sayfa Cilt Sorunları Topuk Çatlakları İçin Doğal Ev Yapımı Tarifler

Topuk Çatlakları İçin Doğal Ev Yapımı Tarifler

Topuk çatlakları yaygın olarak görülen bir cilt problemi, fakat zamanında müdahale ve doğru bakım yöntemleri yapılmazsa ilerleyen süreçte kanamalı, acı verici ve kalıcı bir problem haline gelebilir. Topuk çatlaklarının bir çok farklı tipi var, sancısız olabileceği gibi giderek derinleşen, kanamalı evreleri bulunuyor.

Topuk Çatlakları İçin Doğal Ev Yapımı Tarifler

Topuk Çatlakları İçin Doğal Ev Yapımı Tarifler

Eğer sizinde topuklarınızda çatlaklar oluşmaya başladıysa yazımızda yer verdiğimiz topuk çatlakları için doğal ev yapımı tarifleri mutlaka incelemelisiniz.

Hiç şüphe yok ki topuk çatlakları kadınlar için daha büyük bir problem. Özellikle çalışan ve açık ayakkabılar giymeyi seven kadınlar için ayak ve topuk bölgesinde oluşan çatlaklar tam bir kabus.

Peki topuk çatlakları nasıl geçer, evde ayak ve topuk bakımı nasıl yapılmalı? İşte hiç yorulmadan kolayca hazırlayabileceğiniz doğal ev yapımı tarifler..

Topuk Çatlakları İçin Doğal Ev Yapımı Tarifler

Bitkisel yağları deneyin

Evde yapılan doğal bakımlarda bitkisel yağlar sıklıkla tercih edilir. Bunun sebebi ise bu tür yağlar cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir ve içerisinde bir çok farklı vitamin barındırır. Bitkisel yağların içerdiği A,D,E gibi vitaminler hücre yenileme konusunda son derece önemlidir.

Yapmanız gereken içeriğinde bu saydığımız vitaminleri barındıran bitkisel yağlar ile ayak ve topuklarınıza günlük bakım yapmak. Herhangi bir aktardan bu vitaminleri içeren bir çok farklı bitkisel yağ bulabilirsiniz.

Topuk çatlakları için iyi gelen bitkisel yağ bakımını gece yatmadan önce yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Haftanın her günü bu doğal bakımı ayaklarınıza ve topuklarınıza uygulayabilirsiniz.

Topuk çatlakları için bal

Cilt dokusunu nemlendiren ve iyileştiren bal, ayak ve topuk çatlakları içinde son derece etkili bir malzemedir. Yapmanız gereken geceleri yatmadan ılık su ile dolu bir kabın içine yaklaşık bir bardak bal ekleyin. Bu karışımın içinde ayaklarınıza 15- 20 dakika kadar yavaş yavaş masaj yapın.

Bu işlemi yaparken size önerimiz ponza taşı kullanarak bu bölgedeki ölü derileri temizleyin. Masaj bitiminde ayaklarınız için nemlendirici krem kullanmayı unutmayın.

Sirke & Bal & Pirinç Unu

Çatlakları iyileştirme için sıkça kullanılan bal yanında sirke ve pirinç unu kullanarak daha etkili bir doğal bakım yapmak mümkün. Pirinç unu cildi temizleme konusunda son derece etkilidir, aynı zamanda ölü derilerin soyulmasını sağlar.

Boş bir kap içine 2-3 kaşık kadar pirinç unu, 1 kaşık bal ve 2-3 damla elma sirkesi ekleyin ve macun kıvamına gelen kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı ayaklarınıza uygulamadan önce ayaklarınızı 10 – 15 dakika kadar ılık suda bekletin. Son olarak hazırladığınız macun ile ayak bölgesindeki ölü derileri temizleyebilirsiniz.

Sirke & Ağız Çalkalama Suyu

Ayaklardaki çatlakları iyileştirmenin bir diğer yolu ise ağız çalkalama sularıdır. Hazır olarak satın alabileceğiniz bu sıvılar alkol ve timol içerir. Cildi yatıştıran, mantarı önleyen ve çatlakları iyileştiren bir yanı var. Sirke ise içindeki asit sayesinde ayak bölgesindeki kurumuş ve ölü derilerin yumuşamasını ve soyulmasını sağlıyor.

Boş bir kaba 2 bardak temiz su, 1 bardak ağız çalkalama suyu,1 bardak sirke dökün ve karıştırın. Ayaklarınızı bu karışımın içinde 15 – 20 dakika bekletin. Sonrasında ise ölü derileri temizlemek için ponza taşı kullanın.

Temizleme işlemi bittikten sonra ayaklarınızı güzelce durulayın ve nemlendirici krem kullanın. Bu bakımı ayak çatlakları iyileşene kadar her gece yatmadan yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Morlukları Neden Oluşur? başlıklı makalemizde göz altı morlukları, göz altında oluşan morluklar ve göz altında neden morluk olur hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here