Ana sayfa Cilt Yağlı Cildin Nedenleri

Yağlı Cildin Nedenleri

Yağlı cilt sorununuz mu var?  Parlayan yağlı cilt her zaman sağlıklı değildir. Yağlı cilt, cilt yağı veya sebumun aşırı salgılanması sonucu oluşur. Yağlı ciltler çoğunlukla ergenlik döneminde veya  bazı insanlar tüm yaşamları boyunca yağlı cilde sahiptir. Güzel görünmek ve yağlı cilt sorunlardan kurtulmak istiyorsanız uygun cilt bakımı kurallarını uygulamanız ve beslenmenize dikkat etmeniz gerek.

yağlı cildin nedenleri

yağlı cildin nedenleri

Yağlı Cildin Nedenleri

Yağlı cilt birçok kişi için yaygın bir problemdir, makyajı gün içinde akıtır ve sivilce oluşumunu tetikler. Güneş kremi ya da fondöteni sürerek kavurucu sıcakta durmanız gerekir buda cildinizin yağlı olmasını tetikler. Peki yağlı cildin ardındaki sebepler nedir?

1. Genetik

Yağlı cildiniz ebeveynlerinizden alıyorsanız, sivilce  ve tıkanmış gözeneklerin oluşumunu daha çok yaşıyorsunuzdru. Bunun nedeni fazla yağ üreten büyük yağ bezlerine sahip olmanızdır.

2. Cilt Bakım Ürünlerinin Aşırı Kullanımı

Herkes daha genç, daha pürüzsüz ve daha güzel bir cilde sahip olmak ister. Bir çok kadın, bu temizliği cildin üzerini temizleyerek ve cildin üzerine bakım ürünlerini sürerek yapar. Cildi çok fazla basınç kullanarak temizlerler. Yüzdeki cilt çok daha hassastır ve uygun bakım gerektirir. Bununla birlikte, belirli bir kozmetik ürününü aşırı kullanmanızda yağı arttırır. Zira başka cildinize olumsuz etkileri de olabilir.

3. Mevsimsel değişiklikler

Yazın ve bahar aylarında ısı ve nemdeki artış, cildin yağ üretiminde artışa neden olabilir. Bazen, kışın cilt su kaybeder, böylece cilt nem kaybını telafi etmek için aşırı yağ üretir.

4. İlaçlar

Hormonal doğum kontrol ve diğer hormon ilaçları yağ üretiminde artışa neden olabilir. Bazen ilaçlar su kaybına neden olabilir ve bu da doğal nem kaybını telafi etmek için cilt tarafından aşırı yağ üretimine yol açar.

5. Yanlış Ürünlerin Kullanımı

Bir ürünü kullanmadan önce cildinizi iyi tanımanız gerekiyor. Örneğin, karma cildiniz varsa yağlı ciltler için bir temizleyici kullanıyorsanız , cilt doğal yağını otomatik olarak kaybedecektir. Sonuç olarak, cilt bu kaybı telafi etmek için aşırı yağ üretecektir.

6. Hormonal Değişimler

Bir kadının vücudu hayatının çeşitli aşamalarında çok sayıda hormonal değişiklik geçirir. Hormonal değişiklikler hamilelik, ergenlik öncesi ve sonrasında menopoz döneminde olur. Yani bu hormonal değişiklikler genellikle cilt tarafından aşırı yağ üretimini tetikler.

7. Stres

Stres sadece sağlık açısından kötü değildir, aynı zamanda cildiniz için de eşit derecede kötüdür. Çünkü stres, daha fazla yağ üretimine yol açan androjen hormonlarının salgılanmasını tetikler.

8. Gereksiz Cilt Bakım Araçlarının Kullanımı

Bir temizleme fırçası,  eldiveni, cilt pamukları ve şeritler kullanılarak cildi ovma, vücudun doğal sebum kaybını telafi etmek için aşırı yağ üretimine neden olur.

9. Güneş Bronzlaştırıcısı

Bronzlaştırıcı kremler, ciltte yağ üretimini azaltmak için asla iyi bir seçenek değildir. Cildi geçici olarak kurutabilir, ancak doğal yağ kaybına tepki olarak, yağ bezleri cildi korumak için aşırı yağ üretecektir . Bronzlaşma ayrıca cilt rengi değişikliklerine de neden olur.

10. Biyotin Eksikliği

Biyotin eksikliğine bağlı olarak cildiniz aşırı yağ üretebilir . Biyotin eksikliği nadir görülen bir beslenme bozukluğudur; Tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir. Herhangi bir yaş grubuna ve cinsiyete ait olabilir. Biotin, B vitamini ailesinin bir parçasıdır. Biyotin eksikliği, sağlıklı insanlarda çok nadirdir, çünkü günlük olarak biyotin gereksinimi çok düşüktür. Farklı gıda türleri vücut tarafından ihtiyaç duyulan biyotini sağlar ve hatta bağırsak bakterileri az miktarda biyotini sentezler.

Çiğ yumurta aklarının düzenli olarak alınması biotin eksikliğine neden olabilir.  Ayrıca biyotin eksikliği genetik bozukluklardan, doğuştan olabilir. Biyotin takviye ilaçları birincil tedavi yöntemidir.

yağlı ciltler için test

yağlı ciltler için test

Daha Fazla: Yağlı Ciltler İçin 7 Doğal Maske Tarifi

Yağlı cildimin olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Androjen adı verilen hormonlar, cildimiz için faydalı olan sağlıklı yağ üretimini uyarır. Ancak, yağ üretimi fazla miktarda gerçekleştiğinde aynı şey bir sorun haline gelir. Bu aşırı yağ cildimizin yağlı görünmesini sağlar.

Cilt testi
Cildinizin yağlı olup olmadığını kontrol etmek için basit bir test yapabilirsiniz:

Kağıt peçete alın ve yüzünüze bastırın.
Özellikle T bölgesi bölgesi (burnunuza ve çenenize kadar tüm alın.)
Birkaç saniye peçeteyi bastırın.
Kağıdı çıkardığınızda yağ ile peçete yarı saydam görünecektir.

İşte yağlı bir cildiniz varsa aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

Yağlı ciltlere dikkat etmek önemlidir. Daha az yağlı veya daha fazla olsun, daha fazla hasarı önlemek için özen gösterilmelidir.
Cildinizde denemeler yapmaktan kaçının.
Yağlı cildi olanlar hiçbir zaman uygun bilgi olmadan yeni piyasaya sürülen ürünlerle tedavi etmeyin.
Çok fazla pul pul dökülme ve tonlama cildinizi daha da yağlı hale getirecektir.Yağlı besinleri ve gıdaları çok fazla tüketmeyin.

Bir önceki yazımız olan Jojoba Yağı ile Makyaj Temizleyici Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde jojoba yağı, makyaj temizleyici yapmak ve jojoba yağı ile makyaj temizleyici hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here