Ana sayfa Saç Bakımı Yağlı Saç Bakımı İçin 5 Önemli Tavsiye

Yağlı Saç Bakımı İçin 5 Önemli Tavsiye

yagli-sac-bakimiPek çok farklı saç tipi içinde yağlı saçlar belki de en çok bakıma ve özene ihtiyaç duyanlardır. Yağlı saç bakımı zaman zaman fazla yıkamanın saçları daha da yağlandırdığı, yıkamaya ara vermenin ise yağlı görünümü arttırdığı kısır bir döngüye dönüşebilir. Yazımızda sizlerle yağlı saçların bakımı konusunda uygulayabileceğiniz birkaç pratik ve etkili tavsiye paylaşacağız.

1. Mümkün olduğunca az şampuan ve saç kremi kullanın. Daha fazla şampuan kullanmanın saçlarınızdaki yağı daha iyi temizleyeceğini düşünebilirsiniz, ancak saçı şampuanlamak aynı zamanda onu sahip olduğu doğal yağlardan da arındırır ve kirlenmeye karşı korumasız hale getirir. Daha kolay kir tutan saçlar ise daha kolay yağlanır ve ağırlaşırlar. Saçları yumuşatmak ve kolay taranmalarını sağlamak için kullanılan saç kremleri konusunda ise daha da dikkatli olmalısınız; çünkü bu ürünler ne kadar kaliteli ya da doğal olurlarsa olsunlar saçta bir miktar yağlanmaya neden olurlar. Bu nedenle saçlarınızı sirke ya da bitkisel yağlar gibi nispeten daha doğal malzemelerle yumuşatmayı, yalnızca iki parmak ucunuzla tutabileceğiniz miktarda saç kremini saçlarınıza iyice yayarak kullanmayı ya da saç kremini tamamen bırakmayı düşünmelisiniz.

2. Saç kurutma makinesine veda edin. Saç kurutma makinesinin yaydığı ısı saçlarınızın yıkamadan sonra daha kısa süre içinde yağlanmaya başlamasına neden olduğu gibi onu kırılmalara karşı da daha savunmasız hale getirir. Bu duruma karşı alabileceğiniz en iyi önlem saçlarınızı sıcak mevsimlerde kendiliğinden kurumaya bırakmak, kış mevsiminde ya da aceleniz olduğu durumlarda ise sıcak havluya ya da makinenizin soğuk hava üfleme özelliğiyle kurutmak olacaktır.

3. Çok fazla saç bakım ürünü kullanmaktan kaçının. Şampuan ve saç kremini destekleyici saç bakım ürünleri kullanmadan yağlı saç bakımı yapmak size zor geliyor olabilir. Ancak kullandığınız her bir ekstra ürünün saçlarınızı daha da ağırlaştıracağını ve yağlı görünümü kısa süreliğine azatsalar da aslında saç yağlanması sürecini hızlandırdıklarını unutmayın. Vazgeçemediğiniz bir bakım ürünü varsa bunu mutlaka kuru saçınıza uygulamaya özen gösterin.

4. Maden suyu masajını deneyin. Saçlarınızı normal biçimde yıkayıp duruladıktan sonra hafifçe kurulayın. Parmaklarınızı bir miktar maden suyuna batırıp saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Ardından yine az miktarda maden suyunu saçınızın boy ve uçlarına tarakla ya da parmaklarınız yardımıyla yedirin. Haftada 3 kere uygulayacağınız maden suyu bakımı saçlarınızın kısa sürede yağlanmasının önüne geçecektir.

5. Saçlarınızı mümkün olduğunca seyrek yıkayın. Saçınızdaki yağlanmanın sizi onu her gün, bazen günde iki kere yıkamaya mecbur bırakabileceğini biliyoruz. Ancak saçlarınızın sağlığı ve güzelliği için en azından iş, okul gibi bir sorumluluğunuzun olmadığı süreçlerde saçlarınızı gün aşırı yıkamaya, dışarı çıkmak durumunda kalırsanız da onları örmeye ya da tepenizde toplamaya çalışın. Saçlarınızı her gün yıkamak zorundaysanız şöyle bir rutin belirlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Saçlarınızı bir gün sabah, ertesi gün ise akşam saatlerinde yıkayın. Ardından bir gün boyunca saç yıkamaya ara verin. Sonraki gün sabah saçlarınızı tekrar yıkayarak rutininizi devam ettirin. Böylece saçlarınızı en azından onları her gün yıkamanın neden olabileceği yıpranmadan korumuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Saç Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here