Ana sayfa Cilt Bakımı Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler

Günümüz insanları erken yaşlanmayı önleyen ameliyatsız cilt germe yöntemleri ve aynı amaca hizmet eden kozmetik ürünler açısından ciddi bir alternatif bolluğu yaşıyor. Cildini kimyasallara maruz bırakmak istemeyenler içinse organik cilt bakım ürünleri ve evde hazırlanabilecek maske tarifleri mevcut. Fakat bu yöntemlerin hiçbiri insanların yaşlanmasını tamamen engelleyemiyor, şimdilik öyle bir teknoloji yok. Mevcut imkanlar ancak yaşlanma sürecini biraz geciktirmeyi ve yaşımızdan genç görünmemizi sağlamayı başarıyorlar ki bu da az şey değil tabii. Aynalarda erken yaşlanma belirtilerini taşıyan bir cilt görmek istemeyen ziyaretçilerimiz için yaşlanma karşıtı cilt bakımı tavsiyelerini araştırdık. İşte cildinizin daha taze, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayacak öneriler:

*Düzenli ve sağlıklı beslenin. Dengeli beslenmeyi hayat tarzı haline getirin. Hayatında hiç “Yaramaz” şeyler yememiş insan yoktur muhtemelen. Tatlı, çikolata, hamur işi vb. gıdalar karşısında bazen kendinize hakim olamayabilirsiniz. Ama bu ölçü kaçırmalar seyrek olmalı.

*Yazın kışın olduğundan biraz daha fazla olmak üzere, devamlı ve düzenli olarak su için. Günlük su tüketiminiz 8 bardak civarında olmalı.

*Güneş ışınlarının yakıcı olduğu dönemlerde cildinizi güneşten korumaya büyük özen gösterin. Cildi güneşten korumamak, güneşin yüksekte olduğu saatlerde bronzlaşma hevesiyle saatlerde güneşlenmek cildin su kaybetmesine, zamanından önce gevşemesine ve derin kırışıklıklar belirmesine yol açar.

*Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin. Ölçülü olmak şartıyla, düzenli olarak faydalı bitki çayları için.

*Asla bakımsız olmayın ama cilt bakım ürünleri kullanımında da ölçülü olun. Sürekli olarak abartılı bir makyaj yapmayın.

*Sabah kalkınca ilk işiniz cildinizi temizlemek olsun. Bunu bir de akşamları yatmadan önce yapın. Hiçbir zaman yüzünüz makyajlı olarak uyumayın.

*Yüzünüze her gün yukarıya doğru hareketlerle masaj yapın.

*Kuru cilt yapısı kırışmaya daha meyillidir. Her gün sabah akşam nemlendirici cilt bakımı yapın. Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar da kuru ciltleri iyi nemlendirir.

*Düzenli egzersiz yapma alışkanlığı edinin. Böylece kan dolaşımını hızlanır ve cildiniz daha sağlıklı görünür.

Bir önceki yazımız olan Bitki Yağlarıyla Cilt Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here